Dışlanma

Büyük proje gelince, Kreuzberg ve Neukölln’deki emlak spekülasyonlarını daha da artacaktır. Buna genellikle “değerlendirme” denir. Ama bu değerlendirme kime hizmet etmektedir? Meydanların ve sokakların vergi mükellefleri aracılığıyla dönüştürülmesi, sadece şirket sahipleri ve orada salt kendi çıkarlarını, karlarını düşünen yatırımcılara hizmet etmektedir.

Diğer herkes için bu şu anlama gelmektedir: Dışlanma. Bu, özellikle fakir ve / veya ırksal olarak ayrımcılığa uğrayan insanlar için, onların varlığına yönelik bir tehdittir. Bu yüzden “değerlenme”den bahsetmenin büyük illüzyonu da budur; Gerçek ise, biz insan olarak temel hak ve özgürlüklerimizden mahrum bırakılmakta ve/veya başkasının yaşadığı bu zulme küçük paralar cebimize sıkıştırılarak sessiz kalmaktayız.

Mevcut sorunlar daha da kötüye gidiyor:

• Neukölln’in kuzeyindeki kira fiyatları son 10 yılda %146 arttı
• Göçmen, mal sahibi tarafından yönetilen mağazaların piyasadan silinme tehlikesi her geçen gün ciddi bir şekilde artıyor.
• Kiralama kapsamı (Mietendeckel) kalıcı bir çözüm anlamına gelmiyor, 2025 yılında planlanan yeni binana inşaatın bitirilmesiyle sona erer.
• Çevre koruma ve ilk reddetme hakkı spekülasyonları engelleyemez

Mahallelerimizde yeni bir bölümü değil, herkes için açık ve yaşanabilir bir şehir istiyoruz. Hermannplatz, herkes için açık, büyükşehir bir yer kalmalı, ve yatırımcı hayalleri için düzeltilmiş bir alan olmamalıdır.